pl enderuno
665 588 888 soleil@soleil-sopot.pl

Ulica Długa i Długi Targ

Ulica Długa i Długi Targ to najpiękniejsze ulice w Gdańsku będące symbolem miasta. Biegną one od Złotej do Zielonej Bramy prostopadle do Motławy. Od XII wieku był to trakt kupiecki 

Ulica Długa i Długi Targ to najpiękniejsze ulice w Gdańsku będące symbolem miasta. Biegną one od Złotej do Zielonej Bramy prostopadle do Motławy. Od XII wieku był to trakt kupiecki , który od wejścia do Miasta Krzyżaków stał się najważniejszym traktem w całym Głównym Mieście. Trakt ten był ośrodkiem życia miejskiego- to tu znajdował się ratusz, kwatery polskich królów, kamienice najbogatszych mieszkańców. To tu odbywały się liczne parady, targi, a także egzekucje , które przyciągały licznych ciekawskich. Przez wieki ulice wyłożone były kamieniami polnymi, które zostały wymienione na kostkę brukową specjalnie na te okazje przywiezioną ze Skandynawi.

Ulica Długa i Długi Targ 

Długi Targ i ulica Długa stanowią najczęściej uczęszczane przez turystów miejsce w Gdańsku. Zdecydowanie można je uznać za wizytówkę miasta. Na całej ich długości znajdują się liczne zabytki, powstałe w latach największej świetności Gdańska. Do najbardziej znanych z nich należą Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Brama Złota i Zielona, Dwór Bractwa Św. Jerzego, Ratusz, liczne kamienice i inne atrakcje. Wiele budynków posiada piękne zdobienia, rzeźby i posągi, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Spostrzegawcze oczy mogą wśród pięknych kamienic odnaleźć podobiznę drugiego Neptuna oraz Zeusa. 

Droga Królewska 

Długi Targ i ulica Długa tworzą razem Królewski Trakt. Jego nazwa wzięła się stąd, że Królowie Polscy podczas swoich wizyt właśnie tą drogą triumfalnie wjeżdżali do Gdańska. Pierwszy polski monarcha, który w ten sposób uczcił swoją obecnością miasto to Kazimierz Jagiellończyk. Jego wizyta miała bardzo symboliczne znaczenie. W wyniku zwycięskiej Wojny Trzynastoletniej, udało mu się ostatecznie pokonać Zakon Krzyżacki i po 158 latach ponownie włączyć do Polski Gdańsk oraz Pomorze Gdańskie. W Gdańsku zatrzymali się także Jan III Sobieski, Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, August II, Stanisław Leszczyński i Jan Kazimierz. 

Wizytówka miasta 

Wzdłuż ulicy Długiej zamieszkiwali najzamożniejsi mieszkańcy Gdańska. Byli to bogaci kupcy, patrycjusze oraz urzędnicy pełniący ważne funkcje. Budowle postawione wzdłuż ulicy Długiej miały niewątpliwie charakter reprezentacyjny. Świadczyły o prestiżu, majętności i pozycji społecznej swoich mieszkańców. Niektóre z kamienic były wykorzystywane jako tymczasowe siedziby wizytujących w mieście polskich monarchów. W związku z tym przy projektowaniu zabudowy ulicy korzystano z usług najznakomitszych architektów, kamieniarzy i artystów. Wiele budowli powstało w stylu manieryzmu niderlandzkiego oraz renesansowym. Zachowało się także kilka miejsc wybudowanych we wcześniejszy latach, które posiadają architekturę późnogotycką. 

Handel, uroczystości i bale 

Od zajęcia miasta przez Krzyżaków był to główny trakt handlowy w mieście. Ulica Długa i Długi Targ w wybrane dni stawały się miejscem, gdzie można było zakupić liczne dobra. Przykładowo na ulicy Długiej w każdą sobotę można było kupić świeże mięso oraz żywy inwentarz. Natomiast na Długim Targu nieopodal fontanny Neptuna sprzedawano prosięta. W związku ze skalą sprzedaży, czasem Długi Targi nazywano Targiem Prosiąt. Wszystkie miejskie uroczystości, ważne spotkania i inauguracje odbywały się zawsze wzdłuż Ulicy Długiej i Długiego Targu. W okolicznych kamienicach przyjmowana zagranicznych oficjeli, wymieniano się ważnymi informacjami oraz dobijano targu. Często organizowano huczne zabawy i spotkania towarzyskie. Niektóre z nich trwały przez wiele dni, stając się ciekawym tematem do plotek i opowieści dla mieszkańców Gdańska. 

Zabytki Ulicy Długiej 

Na Ulicy Długiej znajduje się wiele wyśmienitych zabytków. Wymienić należy Złotą Bramę, która została zaprojektowana przez wybitnego architekta Abrahama van den Blocke. Idąc dalej w kierunku Długiego Targu natrafimy na Dom Ferberów, Dom Uphagena, Dom Schumannów, Kamienicę Czirenbergów i Lwi Zamek. Są to budynki o niepowtarzalnej architekturze, przywołujące wspomnienie prężnie rozwijającego się Gdańska – ówcześnie najbogatszego z miast Rzeczpospolitej. Ulica przez długi czas pokryta była kamieniami polnymi. Aby poprawić i odświeżyć jej wygląd, w 1882 roku zamówiono kostkę brukową, którą sprowadzona została aż ze Skandynawii. 

Zabytki na Długim Targu 

Długi Targ to naturalne przedłużenie ulicy Długiej. Zakończony jest położoną nad Mołtawą okazałą Zieloną Bramą. Była to pierwsza Gdańska budowla, zaprojektowana i wykonana w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Można powiedzieć, że była ona początkiem imponujących zmian w architekturze miasta, które dokonały się w XVI i XVII wieku. Inne warte zobaczenia miejsca na Długim Targu to słynna fontanna Neptuna, budynek Ratusza, Dwór Artusa oraz liczne zabytkowe kamienice. 

Egzekucje na Długim Targu 

Długi Targ jako reprezentacyjna cześć miasta oraz siedziba władz, stał się miejscem, gdzie wymierzano publiczne kary. Aby pokazać mieszkańcom jak kończy się łamanie prawa, dokonywano tutaj publicznych egzekucji. Jednak dotyczyło to tylko pełnoprawnych mieszkańców miasta oraz przedstawicieli rodów szlacheckich. Pozostałe osoby podlegały straceniu poza główną częścią Gdańska. 

II Wojna Światowa 

Podczas działań wojennych duża część Długiego Targu oraz praktycznie cała ulica Długa zostały zniszczone. Architekci oraz konserwatorzy zabytków stanęli przed ogromnym wyzwaniem rekonstrukcji tego obszaru. Starano się wykorzystać jak najwięcej pierwotnych elementów elewacji i wnętrz. Duża pomocą okazały się liczne materiały archiwalne dotyczące wyglądu poszczególnych budowli i kamienic, a także pamięć pozostałych w mieście polskich mieszkańców. Prace trwały przez wiele lat, dzięki nim stopniowo przywracano do świetności kolejne budynki wchodzące w skład zabytkowego centrum Gdańska. 

Fontanna NeptunaNastępny  

Formularz kontaktowy

Copyright © 2018-2024 Apartamenty Soleil w Gdańsku - Polityka prywatności